Dne 17. 11. 2013 se u nás v ZKO Krnov Hlubčická konaly zkoušky dle Mezinárodního zkušebního řádu. Rozhodčí byla paní Miroslava Tichá.


Zkoušek se zúčastnily hosté z jiných organizací, kteří přijeli dělat i vrcholové zkoušky dle IPO3. Nebyla nouze o velice pěkné výkony a nebylo tedy divu, že všichni zúčastnění zkoušku úspěšně splnili.

Počasí na akci nám vyšlo výborně a členové naší organizace se postarali o bohaté občerstvení.

Více fotek naleznete v naší fotogalerii.
DSC 0014
Dne 9. 11. 2013 se u nás konaly zkoušky dle NZŘ, rozhodčím byl p. Ing. Jiří Radovesnický.

Zkoušky proběhly velice pohodově, účastnilo se celkem 9 psů.

I počasí nám vyšlo velice pěkně, až když končily obrany, tak začalo pršet, ale oběd - výborný guláš - už jsme jedli bez deště
.
 
P1230761 rsZkoušky proběhli pro naše členy velice úspěšně:

Helča se svými australskými ovčáky Atiem a Eli složila s oběma zkoušku ZZO
Marťa se stafordkou Beruškou složila zkoušku ZZO
Kača s Bruttem složila zkoušku ZZO
Jana s Andym složila zkoušku ZM

V úterý 5. listopadu nás na cvičák přišli navštívit paní vychovatelky s dětmi ze 4. ZŠ na Žižkově ulici. Začátek akce byl naplánovaný na 14:45.

Už od rána jsme se trochu děsili, aby nám vyšlo na akci počasí, protože den předtím pršelo, ale na úterý vyšlo počasí pěkně, bylo sice pod mrakem, ale nebyla zima a to bylo nejdůležitější.

Na úvod se dětem představila Jana s Andym, Soňa s Agi a Karel s Alfem. Děti správně poznali u Andyho, že je to německý ovčák. Trošku těžší pro ně bylo poznat belgického ovčáka - Agi. Briarda Alfa také nepoznali, tak jsme jim prozradili, co tedy Alf a Agi jsou za plemena a třeba si to do příště děti zapamatují. Ukázali jsme jim krátkou poslušnost, Soňa s Agi ukázala také překážky - nízkou lavičku, vysokou lavičku se žebříkem, skok vysoký a skok šplhem a za každou překonanou překážku si Agi vysloužila bouřlivý potlesk.

Pak jsme dětem vysvětlily, co by pejskům neměli dělat, pokud s nimi chtějí vycházet - neběhat kolem nich, nekřičet, netahat ja za ocas či za chlupy, nebít....děti toho opravdu hodně věděli. Také jsme se ptali, kdo z nich má doma pejska, tak se jich pár přihlásilo, tak uvidíme, třeba budeme mít na cvičáku za chvíly novou generaci kynologů :-)).

Následovala soutěž pro děti, kdy si zkusily překonat agility dráhu. Měly přeskočit dvě nízké překážky a proběhnout slalomem a všem to povedlo opravdu bravurně, takže si na konci zasloužily sladkou odměnu, kteoru jim dal Karel.

Pak následovala ukázka dog frisbee - kterou ukázala Janča se svým pejskem Arrowem. Jsou sice zatím na začátku, ale dětem se moc líbilo, že Arrow dokázal talíř chytit a přinést zpět a sklidil obrovský potlesk. Pak Lída se svými psíky - Kimi a Diesel ukázala agility a Janča s Arrowem také. Děti byly opravdu nadšené a velice hlasitě povzbuzovaly.

Soňa přivedla také svou druhou fenku belgického ovčáka - Yamahu. Protože má s touto fenečkou složené canisterapeutické zkoušky, tak dětem vysvětlila, co to canisterapie vlastně je a co takoví pejsci dělají. S Yamahou ukázali, že canisterapie také znamená, že pejsek dokáže pánečkovi, který je třeba na vozíčku, podávat různé předměty, které mu upadnou. Podávala tedy PET láhev, peněženku nebo pichlavý kartáč. Poté děti Yamahu mohly nakrmit nachystanými granulkami.
P1230746 rs
Nakonec jsme dětem ukázali jen krátkou obranu, protože bohužel se nemohl dostavit ani jeden z figurantů, tak se toho ujali Janča a Soňa, dětem se to i tak líbilo a tak se potom zkusily přetahovat s Unny od Lenky, které také dorazily a s Andym od Janči.

Od p. vychovatelek jsme dostali velkou pochvalu za zdařilou akci a máme domluveno, že se staví i na jaře, kdy zkusíme ukázku obohatit o obrany, které teda dětem nebyli předvědeny v plné parádě.Dne 29. 6. 2013 proběhla na cvičáku brigáda.

Hlavní body byly: posekat celý plac, oplotit pozemek, udělat pořádek v prostorách budovy

Na brigádě jsme se všichni sešli v 9:00, začalo se hned se sekáním placu a vysekáním kopřiv v místech, kde se nedostane sekačka, křovinořezem. Do toho se s úsměvem na tváři pustila Kača a šlo jí to výborně :) Dále jsme vytrhaly plevel v místech, kde budou stát odkládačky na psy a vysekaly se kopřivy v místech, kde měl vést plot.

Nechybělo samozřejmě velké pracovní nasazení - zde má Kača kosu, ale sekalo se křoviňákem :-)

IMG 20130629 095904

Oplotit pozemek byla docela těžká práce. Plot vedl jinde, než máme pozemek, takže z těchto míst jsme jej strhli a použili ho na oplocení našeho pozemku. Jelikož plot tam stál již řadu let, byl zarostlý různým plevelem a místo ho prorostly stromy, ale společným úsilím jsme ho natáhli tak, jak jsme chtěli. Nechybělo také občerstvení (utopenci od Kačky, bábovka od Lenky, buchta s ovocem a slané koláčky od Janči a šnečky se slaninou od Marti)


IMG 20130628 115117


Jelikož jsme v budově, která je na našem cvičáku, začali využívat nové prostory, rozhodli jsme se udělat, v již ne moc využívaných prostorech, pořádek. Bylo tam spoustu nepotřebných věcí, našly se návleky na rukávy a další výcvikové pomůcky.

Po práci nás čekal výborný oběd, který nám připravila naše Lenička a taky jsme si, jako správná banda kynologů, trošku zablbly. Zahrály jsme fotbal, vyzkoušely si poslušnost v roli psa, udělali jsme turnaj v hodu činkou :-)) o zábavu nebyla nouze.
Na jaře u nás na cvičáku proběhly zkoušky 3x:

14.4. 2013 - dle MZŘ IPO - rozhodčí p. Vladimír Košťál

25. 5. 2013 - dle NZŘ - rozhodčí p. Jiří Vychodil


22.6. 2013 - dle MZŘ IPO - rozhodčí MVDr. Stanislav Vodička


!!! Na podzim plánujeme další zkoušky jak dle MZŘ tak dle NZŘ !!!
Tato akce se u nás konala 13.6. 2013 a přišli se na nás podívat děti z družiny ZŠ a MŠ Slezské diakonie. Bylo oddělení pod vedením p. vychovatel Ivety a zúčastnilo se 18 dětí.

    Uvádění akce si vzala na starost Jana a Honza. V úvodní části Jana představila první tři psovody a psy - Lenku s Unny, Kaču s Traperem a Marťu s Rikem. Na začátek jsme se dětí zeptali, zda ví, co jsou Unny s Traperem za plemena, tak správně poznali, že je to německý ovčák. U Rika už to měly trošku těžší, protože chodského psa zná málokdo, ale tím, že řekly ovčák, nebyly úplně daleko od pravdy :-)) Dále jsme se ptali, zda ví, co by jsme pejskovi neměli dělat, děti toho dost věděly - nekoukat do očí, neběhat, nekřičet, nemávat rukama, nekrmit cizý psy, nedávat pejskům čokoládu, netahat ho za uši nebo ocas, nebít...

DSC 0436

  Následovala ukázka poslušnosti. Jana s Andym, Kača s Traperem a Lenka s Unny a tak měly děti možnost vidět chůzi u nohy, odložení, štěkání na povel, polohy jak u nohy tak před psovodem, plazení, překonávání překážek, vysílačku. Vysvětlování se tentokrát ujmul Honza a vysvětlil dětem rozdíl mezi cvičením 1 ročního a 3 letého psa. Poté se předvedly Lenka s Katkou se štěňaty - Brutem a Elvisem. Ukázaly dětem krátkou poslušnost, aby děti věděly, že pejsek se cvičí opravdu od mala a poté, k nadšení všech dětí, se s nimi mohly děti pomazlit. Holky byly na chvilku bez psů :-))
DSC 0471
  Aby se děti nenudily, tak jsme pro ně měli připravenou aktivní část, kdy si zkusily, jak psi, kteří běhají agility, zdolávají ty překážky. Byla připravená lehká dráha - překážka na přeskočení, na podlezení a kousek slalomu. Za proběhnutí dostaly děti bonbón. Když děti doběhly, představily se jim holky z agilit se svými psíky - Lída s Turbem, Dieselem a Kimíkem, Kristýna s Keisy, Míša s Jimmim a Martina s Rikem. Děti byly z agilit naprosto nadšené, velice nahlas pejsky povzbuzovaly a každý z nich si vysloužil obrovský potlesk.

DSC 0595

DSC 0623

   Následující kratičkou ukázkou byla ukázka dog dancingu - triků, které se může pejsek naučit. Dětem je ukazovala Marťa s Rikem a Riko si za své dovednosti - poprosit, dát všechny čtyři packy, válet sudy, vyskočit do náruče a spoustu dalších triků vysloužil také velká potlesk.

   Aby děti viděly, že pejsci nemusí jen sportovat, hlídat atd. ale mohou i pomáhat, dostavila se na cvičák Helča se svýma dvěma australskýma ovčákama - Aty a Eli - kteří se věnují canisterapii. Helča chtěla ukázat polohování, ale to se nám vzhledem k rozjařenosti dětí a také tomu, že pejsci jsou zvyklí pracovat spíše s klienty, kteří jsou nepohyblivý a v posteli, tak se to moc nepovedlo. Ale děti si vyzkoušeli jinou formu canisterapie a to takovou, že pejsky nakrmily piškotkama, pomazlily se s nimi, zkoušely je vodit na vodítku a moc se jim to líbilo.    Samozřejmě nakonec následovaly obrany. Honza, dnes v roli figuranta, začal u štěňátek, takže Kača s Brutem a Lenka s Elvisem dětem ukázaly, jak se malé štěně učí na hadru a aby děti viděly, že to není o zlosti, ale o tom, že si pejsek hraje. Pak byla na řadě  Kača s Traperem a Lenka s Unny, které jim ukázala vyštěkání, prohlídku figuranta, hladké zadržení a kontrolák. Děti byly nadšené a aby toho nebylo málo, tak Honza vytáhl víc rukávů, klínků, pešků atd. a děti si mohly vše osahat a vyzkoušet. S Andym a s Unny si děti vyzkoušely, jak těžké tomá figurant, když na něj pejsci koušou.

DSC 0646
  Od p. vychovatelek jsme za předváděčku dostali velikou pochvalu za bohatý, časově přiměřený a pěkně zpracovaný program a těší se k nám na další návštěvu, někdy příští rok.

A my se těšíme také :-))

Více fotek
  Tato akce se u nás konala 15.5. 2013 a přišli se na nás podívat děti z družiny Základní školy Janáčkovy. Byly to dvě oddělení pod vedením p. vychovatel Blanky a Hanky a zúčastnilo se 38 dětí.

  Děti na cvičák přišly 14:30 a my jsme pro ně měli připravený bohatý program. Tato dvě oddělení se u nás předváděcí akce účastnila již podruhé, takže jsme zjišťovali, co všechno si děti zapamatovali.
 
Snmek 064
  
Uvádění akce si vzala na starost Jana a představila jim první dva psovody a psy - Lenku s Unny a Kaču s Traperem. Na začátek jsme se dětí zeptali, zda ví, co jsou Unny s Traperem za plemena, tak správně poznali, že je to německý ovčák. Dále jsme se ptali, zda ví, co by jsme pejskovi neměli dělat a ověřovali si, co všechno si děti pamatují. A pamatovali si dost - nekoukat do očí, neběhat, nekřičet, nemávat rukama, nekrmit cizý psy, nedávat pejskům čokoládu, netahat ho za uši nebo ocas, nebít...


  Aby se děti nenudily, tak jsme pro ně měli připravenou aktivní část, kdy si zkusily, jak psi, kteří běhají agility, zdolávají ty překážky. Byla připravená lehká dráha - tunel, překážka na přeskočení, na podlezení a kousek slalomu. Za proběhnutí dostaly děti bonbón. Když děti doběhly, představily se jim holky z agilit se svými psíky - Lída s Turbem, Dieselem a Kimíkem, Kristýna s Keisy a Míša s Jimmim. Děti byly z agilit naprosto nadšené, velice nahlas pejsky povzbuzovaly a každý z nich si vysloužil obrovský potlesk.

Snmek 075


   Následovala ukázka poslušnosti. Nejprve dětem ukázala poslušnost Jana s Andym. Andyho děti viděly v září, takže aspoň viděly, co všechno se pes můžu naučit za několik měsíců. Poté se předvedly Lenka s Katkou se štěňaty - Brutem a Elvisem. Ukázaly dětem krátkou poslušnost, aby děti věděly, že pejsek se cvičí opravdu od mala a poté, k nadšení všech dětí, se s nimi mohly děti pomazlit. Holky byly na chvilku bez psů :-)) Dále holky vzaly znovu Trapera a Unny a tak měly děti možnost vidět chůzi u nohy, odložení, štěkání na povel, polohy jak u nohy tak před psovodem, plazení, překonávání překážek, vysílačku.

Snmek 070

   Samozřejmě nakonec následovaly obrany. Marek, dnes v roli figuranta, začal u štěňátek, takže Kača s Brutem dětem ukázaly, jak se malé štěně učí na hadru a aby děti viděly, že to není o zlosti, ale o tom, že si pejsek hraje. Pak byla na řadě Jana s Andym, protože už je to odrostlejší štěně, ale zatím toho tak moc neumí a poslední byla Lenka s Unny, která jim ukázala vyštěkání, prohlídku figuranta, hladké zadržení a kontrolák. Děti byly nadšené a aby toho nebylo málo, tak Marek vytáhl víc rukávů, klínků, pešků atd. a děti si mohly vše osahat a vyzkoušet. S Andym si mohly i vyzkoušet, jakou má pes vlastně sílu a přetahovaly se s ním, ale vzhledem k tomu, že Andyho je kus psa a má asi 37 kg, tak děti neměly moc šanci :-)) ale o to víc je to bavilo.

  Od p. vychovatelek jsme za předváděčku dostali velikou pochvalu za bohatý, časově přiměřený a pěkně zpracovaný program a těší se k nám na další návštěvu, někdy příští rok.

A my se těšíme také :-))
 

ZKO Krnov Hlubčická © 2013